کیوکوشین کنپو کاراته استان همدان

سنسی محمدی نماینده رسمی سازمان جهانی WKKO در استان همدان

ثبت نام در باشگاه کیوکوشین
کاتاهای کیوکوشین
اصطلاحات پایه ای کیوکوشین
سوگندنامه کیوکوشین
سوسای اویاما بنیانگذار کیوکوشین کاراته
کیوکوشین اولین و قویترین سبک کاراته آزاد

معرفی سبک

در این قسمت به طور مفصل توضیحاتی در مورد سبک در سه بخش اصلی ارائه خواهیم کرد:

بخش اول: توضیحات کامل و جامع در مورد رشته رزمی کیوکوشین کاراته
بخش دوم: توضیحاتی در مورد بنیانگذار این رشته سوسای اویاما
بخش سوم: معرفی سبک کیوکوشین کنپو در ایران


بخش اول: کیوکوشین اولین و قویترین سبک کاراته آزاد

کیوکوشین اولین و قوی‌ترین سبک کاراته آزاد (غیر کنترلی) است. این رشته توسط سوسای ماسوتاتسو اویاما (۱۹۹۴–۱۹۲۳) استاد ژاپنی (کره‌ای تبار) هنرهای رزمی بنیان نهاده شد. این رشته از عناصر مختلفی نشأت گرفته که از تجربیات اویاما و تکنیک‌های دیگر سبک‌های کاراته به وجود آمده است. کیوکوشین از دو لغت کیوکو (بالاترین، نهایت) و شین (حقیقت، روح) ترکیب شده‌است. کیوکوشین در ابتدا اویاما ریو و اویاما کاراته جوجوتسو نیز نامیده می‌شد. کیوکوشین کای از سه لغت کیوکو "بالاترین ،نهایت" شین "حقیقت، روح" و کای "گروه و انجمن" ترکیب شده‌است. تأکید این سبک روی مبارزه واقعی در فاصله نزدیک و بدون عقب‌نشینی است. در کیوکوشین برای کاستن مقاومت حریف از اصابت ضربات به‌طور متوالی و با حداکثر قدرت استفاده می‌شود.
کیوکوشین کاراته تأکید زیادی بر روی تمرینات تنفسی و استقامتی دارد. از این رو هنرجوی کیوکوشین پس از سال‌ها تمرینات مکرر دارای اندامی ورزیده و روحیه ای آسیب‌ناپذیر می‌گردد. در سبک کیوکوشین تکیه اصلی بر حفظ سلامتی هم‌زمان جسم و روح است؛ در مبارزات کیوکوشین و اساساً در فلسفه آن پیروزی به هر قیمتی بر حریف مقابل معنایی ندارد.سوسای اویاما

در فلسفه متعالی کیوکوشین هدف غائی تناوری جسم برای رسیدن به مکارم عالیه اخلاقی است و به هیچ روی خشونت در سبک کیوکوشین جایگاهی ندارد؛ چرا که اساساً خشونت و کیوکوشین در تقابلند نه در تعامل. کیو کوشین نه تنها خشن نیست بلکه سعی در پرورش روحیه لطافت، افتادگی، و بزرگ منشی را در هنرجوی مبارز دارد. در مورد مؤثر بودن روش مبارزه و سطح روحی ویژه ای که در کیوکوشین کاراته بر روی آن تأکید می‌شود و تا اندازهٔ زیادی آن را از دیگر هنرهای رزمی تن به تن متمایز می‌سازد باید به یکی از مفاهیم اساسی در روش مبارزاتی کیوکوشین اشاره کرد که برگرفته از مکاتب شمشیرزنی کهن ژاپن بوده و موسوم به "ایکّن هیساتسو" (Ikken Hissatsu) یا "هر یک ضربه، یک هلاکت (یا نابودی/پیروزی)" است.
دوجوی مرکزی این سبک (همانند دیگر رشته‌های ورزشی ژاپن) هونبو دوجو نام دارد و در سال ۱۹۶۱ توسط استاد اویاما در توکیو بنیان نهاده شد. بعد از درگذشت اویاما، کیوکوشین کاراته تقریباً بدون تغییر قابل توجهی در سازمان‌های مختلف و توسط شاگردان ارشد او راهبری گردیده و گسترش داده شده‌است. کیوکوشین بهترین سبک رزمی و زندگی می‌باشد.
سوگندنامه-کیوکو

سوگندنامهٔ کیوکوشین کاراته

-Dojo Kun (Dojo Oath)-

ما جسم و دل خود را پرورش می‌دهیم تا روحی استوار و نامتزلزل داشته باشیم.
We will train our hearts and bodies for a firm, unshaking spirit.

راه راستین مبارزه را می‌پیمائیم تا همواره حواس و روح خود را آماده نگه داریم.
We will pursue the true meaning of the Martial Way, so that in time, our senses may be alert.

 با قدرتی راستین می‌کوشیم تا روح فروتنی را در خود به وجود آوریم.
With true vigor, we will seek to cultivate a spirit of self denial.

ما نهایت فروتنی را رعایت خواهیم کرد و به درجات بالاتر از خود احترام می‌گذاریم و از خشونت می‌پرهیزیم.
We will observe the rules of courtesy, respect our superiors, and refrain from violence.

و همواره به یاد پروردگار توانائیم. ما هرگز موهبت انسان بودن را فراموش نخواهیم کرد
We will follow our “god”, (or, “our religious principles”) and never forget the true virtue of humility.

همواره به عقل و قدرت می‌اندیشیم و خواست‌های دیگر را از خود می‌رانیم
We will look upwards to wisdom and strength, not seeking other desires.

تا جان در بدن داریم ضوابط مربوط به کیوکوشین کاراته را رعایت خواهیم کرد و می‌کوشیم تا به راه و هدف واقعی دست یابیم. اوس
All our lives, through the discipline of karate, we will seek to fulfill the true meaning of the Kyokushin Way. Osuقوانین کیوکوشین در مبارزات:

 • در کیوکوشین کاراته ضربه پا به سر مجاز است اما ضربه دست به سر و گردن به هر صورتی خطاست.
 • انواع شوتو اوچی (ضربه با تیغه دست)، نوکیته (ضربه با نوک انگشتان) در مبارزه رسمی و امتیازی ممنوع می‌باشد.
 • انواع هیجی اوچی (ضربات آرنج) و جودان زوکی (مشت از شانه به بالا و به سمت سر و گردن) خطا بوده و اخراج فرد را به همراه خواهد داشت.
 • هر نوع ضربه به بیضه خطاست و منجر به اخراج مبارز خاطی می‌گردد.
 • هر نوع ضربه عمدی از پشت به حریف خطاست و شامل اخطار خواهد شد.
 • ضربه به حریف به زمین افتاده یا نشسته خطاست و در صورت تکرار یا شدت بالای حمله منجر به اخراج می‌گردد.
 • هرنوع گرفتن، هل دادن و یقه به یقه شدن خطا محسوب می شود.

 
ترتیب کمربندها در کیوکوشین

کمربندها

در کیوکوشین کاراته مراتب و رنگ کمربندها دارای فلسفه خاصی است که به ترتیب عبارت است از:

 • سفید: سمبل خلوص و پاکی است.
 • نارنجی: آغاز طلوع خورشید کیوکوشین کاراته
 • آبی: ورزشکار احساس می‌کند که در آسمان است و به آرامش و امید می‌رسد
 • زرد: شروع تابش آفتاب کیوکوشین کاراته به روح و جسم کاراته کا
 • سبز: آغاز رویش و جوانه زدن در قدرت روحی و بدنی
 • قهوه‌ای: کاراته کا سر به زیرتر و خاکی تر از قبل شده، راز خالی شدن از غرور و سایر آلودگی‌های روحی را در می‌یابد و آمادهٔ سفر اصلی می‌گردد
 • مشکی: آغاز تاریکی و ابتدای راه اصلی کاراته به سمت معبد وجود. روشن شدن مشعل مهربانی، عقل و جنگندگی در تاریکی مسیر. مبارز متوجه می‌شود چیز زیادی از کاراته نمی‌داند و در ابتدای راه است.
کمربند مشکی در کیوکوشین

درجات کمربند مشکی:

 • کمربند مشکی دان یک: شودان
 • کمربند مشکی دان دو: نی دان
 • کمربند مشکی دان سه: سان دان
 • کمربند مشکی دان چهار: یون دان
 • کمربند مشکی دان پنج: گودان
 • کمربند مشکی دان شش: روکو دان
 • کمربند مشکی دان هفت: شی چی دان
 • کمربند مشکی دان هشت: هاچی دان
 • کمربند مشکی دان نه: کو دان
 • کمربند مشکی دان ده: یو دانبخش دوم: سوسای اویاما بنیانگذار کیوکوشین کاراته


سوسای-اویاما

سوسای اویاما بنیانگذار کیوکوشین کاراته است، از وی به عنوان قدرتمندترین رزمی کار تاریخ یاد می‌شود. فیلم مبارزی در باد به کارگردانی یانگ یون هو به یاد او ساخته شده‌است،کتاب کاراته چیست این است کاراته و طریقت کیوکوشین از آثار ایشان می‌باشد.

خلاصه ای از زندگی‌نامه ماسوتاتسو اویاما:
سوسای اویاما در سال ۱۹۲۳ در جنوب غربی کره متولد شد. در سال ۱۹۳۸ پدرش او را به ژاپن فرستاد تا آموزش خلبانی ببیند. در ژاپن ابتدا جودو را آموخت و سپس به فراگرفتن کاراته زیر نظر فوناکوشی پرداخت. در ۱۷ سالگی آن چنان پیشرفتی در کاراته داشت که به درجه دان ۲ مفتخر شد و به دنبال آن در ۲۲ سالگی به درجه دان ۴ ارتقای یافت و پس از مدتی در پایان جنگ جهانی دوم، به مقام قهرمانی کاراته ژاپن نائل شد.
وی سپس مدتی را به تمرینات سخت روحی و جسمی ادامه داد و سپس با ابداعاتی که در کاراته‌های موجود ایجاد نموده بود، کاراته کیوکوشین کای کان را بنیان‌گذارد. آن گاه وی شروع به مسافرت به اطراف دنیا به خصوص اروپا و آمریکا نمود؛ که در این مسافرت‌ها شاهکار عملیات کاراته را به نمایش گذاشت؛ از جمله مبارزات اویاما با گاوهای وحشی و شکستن اجسام سخت زبانزد خاص و عام است.


سوسای اویاما
یکی از شاهکارهای او نیز مبارزه کردن با سیصد نفر از شاگردان خود در طول سه روز بود که تمام آن‌ها را با پیروزی پشت سر گذاشت. او در روز چهارم نیز اعلام آمادگی کرد، اما کسی حاضر به رویارویی با وی نشد.
اویاما در سال ۱۹۵۵ به آمریکا دعوت شد. سپس به اروپا رفت؛ در این سفر با مردان بسیاری مبارزه کرد و برای نخستین بار سر بطری شیشه‌ای را با تیغهٔ دست خود شکست و موجب حیرت همگان شد. ماسوتاتسو در شیکاگو، ایلینوی ازنو با یک گاو وحشی به مبارزه پرداخت؛ این امر موجب انتقاد باشگاه دوستی حیوانات گردید. اویاما پس از شکست دادن گاو وحشی گفت: «هدف من قدرت‌نمایی نبوده بلکه می‌خواستم ثابت نمایم انسان‌ها ذاتاً استعدادهایی دارند که اگر آن را شکوفا سازند می‌توانند بر همه چیز پیروز گردند»
سرانجام وی در سال ۱۹۵۶ به‌طور رسمی مقدمات نخستین باشگاه کیوکوشین کای کان را در توکیو بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۹۴ در سن ۷۱ سالگی در گذشت. پس از درگذشت سوسای اویاما اساتید پیشکسوت که زیر نظر ایشان این روش کیوکوشین را تمرین میکردند هر کدام جداگانه سبک‏ها و سازمان‌هائی را تأسیس کردند که در مدت کوتاهی ده‏ها سبک با نام‏های مختلف تأسیس شد.


سوسای اویاما

هم‌اكنون روزبه‌روز بر تعداد كساني كه با اين روش اصيل و علمي کیوکوشین آشنا مي‌شوند و سعي در فراگيري آن مي‌نمايند افزوده مي‌گردد. به‌طوري‌ كه در حال حاضر ميليون‏ها نفر در سراسر جهان مشغول آموختن و آموزش كيوكوشين مي‌باشند. اوس.

بخش سوم: سبک کیوکوشین کنپو کای در ایران

کیوکوشین کنپو یکی از سبک‌های کاراته آزاد و زیر شاخه سبک قدرتمند کیوکوشین می‌باشد همه سبک‎های زیر شاخه کیوکوشین افتخار خود را از سوسای اویاما دارند و مجموعه کیوکوشین از نگاه ما یک خانواده واحد است. کیوکوشین کنپو نیز به عنوان بخشی کوچک از خانواده بزرگ کیوکوشین قصد دارد سهم خود را در آموزش و گسترش کیوکوشین ایفا کند. مرکز اصلی این شبک در کشور هلند و کانچو جرارد گوردیو ریاست سازمان جهانی کنپو کای کاراته را برعهده دارند و هانشی غلامرضا کاتبی ریاست سبک در ایران و خاورمیانه و همچنین نائب رئیس سازمان جهانی کنپو کای کاراته می‌باشند.


بخشی از مبارزه کانچو جرارد گوردیو ریاست سازمان جهانی کنپو کای

کیوکوشین کنپو کای کان هانشی کاتبی و روسای سازمان جهانی کنپو کای و دریافت حکم

هانشی کاتبی ریاست سبک کیوکوشین کنپو کای
هانشی کاتبی ریاست محترم کیوکوشین کنپو در ایران و خاورمیانه و نائب رئیس سازمان جهانی WKKO

هانشی کاتبی:
┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄┄

✅ ریاست سبک کیوکوشین کنپو کای در ایران و خاورمیانه.
✅ نائب رئیس سازمان جهانی کنپو کای کان کاراته.
✅ دارای دان 7 فدرال در سبک‌های کیوکوشین کنپو کای (WKKO) و  IBK.
✅ عضو ارشد فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران.
✅ مدرس ارشد کلاس های مربیگری و داوری فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران.
✅ عضو کمیته داوران و مربیان فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران.

 

هانشی کاتبی:

خشونت و کاراته دو مقوله متضاد بوده و در هم جمع پذیر یا قابل ادغام نیستند، خشونت توصیفی از رفتار فرد است، خشونت بروز رفتاری خارج از کنترل و آنی‌ست و عموما منجر به پشیمانی و سرخوردگی و اندوه درونی فرد می‌شود. اما کاراته واژه ایست که بیانگر نوعی از رفتار اجتماعی توام با ریاضت جسمی بوده و مانند سایر آیین‌ها و مراسم اجتماعی شامل حضور، مشارکت، همراهی و همدلی است و قطعا فرد با انجام تمرین کاراته نه تنها پشیمان نمی‌شود بلکه به نشاط روحی و سرزندگی و درک صحیح از توانمندی‌های روحی و جسمی خود می‌رسد.


ایشان اذعان داشتند که:
همه سبک‎های زیر شاخه کیوکوشین افتخار خود را از سوسای اویاما دارند و مجموعه کیوکوشین از نگاه ما یک خانواده واحد است. کیوکوشین کنپو نیز به عنوان بخشی کوچک از خانواده بزرگ کیوکوشین قصد دارد سهم خود را در آموزش و گسترش کیوکوشین ایفا کند.


و در نهایت اهداف سبک کیوکوشین کنپو کاراته را اینگونه برشمردند:

 • توسعه و تروجیع کیوکوشین کنپو کای در ایران.
 • استفاده از جوانان مستعد در فرصتهای مختلف از جمله مربیگری، داوری و مدیریت.
 • فراهم آوردن فرصتهای مختلف شرکت در مسابقات بین المللی داخلی و برون مرزی برای هنرجویان و مربیان با اخذ مجوزهای مربوطه ازفدراسیون کاراته.
 • تربیت هنرجویان و مربیان فنی و حرفه در زمینه کاراته.
 • استفاده از دانش روز در مدیریت و آموزش.
 • تاسیس و ترویج باشگاه های مختلف کیوکوشین کنپو کای تحت نظارت نمایندگان.